Jak se stát úspěšným autorem

23.04.2021

Jak se stát úspěšným autorem?

Tak tohle téma mě napadlo při čtení autobiografické knihy Jacka Londona Martin Eden.

Pokud jste ji nečetli a vaším snem je napsat knihu, rozhodně ji doporučuju.

Aby se Martin Eden probojoval ke krásné Ruth pocházející z vyšších společenských kruhů, rozhodl se systematicky vzdělávat, zlepšovat se v gramatice, rozšiřovat si slovní zásobu a prorazit jako spisovatel. Ta myšlenka ho ovládla a od té doby, bez ohledu na okolnosti si šel vytrvale, po malých krůčcích, za svým cílem.

Pečlivě studoval styl autorů zveřejňovaných v magazínech a dokonce si vypracoval "vzorec" pro psaní úspěšných povídek. Svá díla rozesílal po časopisech a několik let mu chodila jedna zamítavá odpověď za druhou.

Vypadalo to beznadějně a všichni jeho blízcí ho od psaní odrazovali. On ale věřil, že jednoho dne se to zlomí a nakonec se stal jedním z nejprodávanějších a nejlépe placených autorů. Příběh, který do jisté míry kopíruje život samotného autora.

Co si z něj můžeme vzít pro inspiraci do dnešních dnů?

A jaké vlastnosti a návyky jsou důležité pro to, abychom uspěli?

Ze svých zkušeností vím, že pokud je vaším snem stát se úspěšným autorem nebo se zlepšovat v psaní, potřebujete

plán

motivaci

rozvíjet svou schopnost psát

představivost a fantazii

inspiraci

vytrvalost

sebedůvěru (víru)

Sen

Na začátku je váš sen o tom, stát se úspěšným. Pro někoho může být úspěchem dostat se do žebříčku nejprodávanějších autorů, pro jiného živit se psaním knih nebo publikovat v odborných časopisech, pro jiného stát se slavným.

Plán

Ale sen bez konkrétního plánu zůstane vždycky jen snem. Musíte vyjít ze své komfortní zóny a začít jednat. Jak? Nespoléhejte jen na inspiraci a vytvořte si písemný plán. Psaní bez plánu je jako vydat se autem do cíle bez navigace. Můžete se tam dostat, ale bude vám to trvat dvakrát tak dlouho.

Jak si vytvořit plán? Naplánujte si, kolik normostran chcete denně napsat, nebo kolik času chcete psaní věnovat. Pokud je pro vás důležitý termín, kdy chcete mít dílo hotové, pak plánujte podle normostran, a ne podle času.

Jak to dělám já?

Když píšu knihu, většinou nemám přesně stanovené datum, kdy ji chci dokončit. Ale píšu minimálně hodinu denně - bez ohledu na počet napsaných stran. A málokdy ve stejnou dobu, i když někomu může pevně daný čas na psaní vyhovovat.

Inspirace

Pokud píšete, pak určitě víte, že někdy inspirace nepřichází. Proto doporučuju, abyste si psali deník, kam můžete vždycky sáhnout pro nápady.

Otevřete se novým myšlenkám, informacím i zážitkům, zkuste je sami vyhledávat a vše, co nechcete zapomenout, si zapisujte.

Nezapomeňte, že pokud budete sedět doma, pravděpodobně nic nezažijete a nebudete mít o čem psát. Většina autorů ve svých textech - a týká se to nejen románů, ale i blogů - vychází ze svých vlastních příběhů a zkušeností.

Inspirovat vás může cokoliv, jakékoliv umělecké dílo, příroda, ale i článek v novinách, na internetu nebo i příběhy vašich fanoušků a přátel.

Představivost a fantazie

Podle Alberta Einsteina je představivost důležitější než znalosti.

Jisté je, že představivost hraje důležitou roli při dosahování našich cílů. Protože posílením mysli posilujeme realitu. Představivost můžeme výborně využít k vizualizacím svých snů, což třeba já dělávám pravidelně.

Kromě toho, pro autory jsou představivost a fantazie samozřejmě důležitými nástroji používanými během tvorby. Pokud cítíte, že máte v této oblasti deficit, zkuste si najít nějaké praktické cvičení na rozvoj těchto schopností.

Schopnost psát

Možná jste se s talentem pro psané slovo a psaní příběhů narodili. Ale každý talent je potřeba rozvíjet, protože lidé, kteří jej do vínku nedostali, na sobě pracují o to více a brzy by vás přesáhli. Takže pravidelně pracujte na rozvíjení svých schopností a nenechte se odradit neúspěchy.

Pokud někdo odmítne váš rukopis či text, nebo jej zkritizuje, rozhodně to neznamená, že píšete špatně. Každý má jiný úhel pohledu. Když vám jedno nakladatelství rukopis vrátí, nic si z toho nedělejte a pošlete ho do dalších pěti. Naopak, věcná kritika, vás může posunout dopředu. Pokud vám vrátí rukopis bez udání důvodu, zajímejte se o to, co konkrétně jim na vašem textu vadilo.

Také si projděte trochu teorie a podívejte se, jak to dělají ti nejlepší. Prostor pro zlepšování je vždycky. I první díla dnes slavných autorů byla často rozpačitá, ale časem si vypilovali svůj styl a dnes je obdivujeme. Pokud na sobě budete pracovat, budete se zlepšovat stejně jako oni.

Vaše schopnost psát se zlepšuje také čtením.

Podle Samuela Johnsona "Je nudné bavit se s člověkem, který toho víc napsal, než přečetl." Pro autory je čtení úplný základ. Johnson také tvrdí, že abyste napsali jednu knihu, měli byste přečíst půl knihovny. Zároveň ale doporučuju nečíst bezhlavě vše, co vám přijde pod ruku.

Vybírejte si autory a styl, které jsou vám blízké, a pokud vás v knihách zaujmou nějaké pasáže nebo techniky, používejte lepicí papírky, abyste se k nim mohli později vrátit a analyzovat je.

Vytrvalost

Důležitou vlastností všech úspěšných autorů, a nejen autorů, ale třeba i sportovců, je vytrvalost. Ostatně právě vytrvalosti připisuje důležitou roli iautorka Harryho Pottera J. K . Rowlingová.

Připomínejte si denně svůj cíl - možná jste zjistili, že plán, který jste si dali, vás stresuje. Plán můžete kdykoliv přepracovat - ale doporučuju dodržovat ho nejméně týden. Na konci týdně vyhodnoťte, jak se vám jej daří plnit, případně si snižte denní cíl. Ale každý den byste měli něco napsat. I kdybyste psali jen 10 minut. Udělejte si ze psaní zvyk.

Lidí, co začali něco psát a nikdy to nedopsali, je pravděpodobně více než těch, co svá díla dokončili. Vytrvalost úzce souvisí s motivací.

Motivace

Co když chybí motivace a do psaní se vám nechce? Než usednete k počítači, nemyslete na to, že je před vámi 50 000 slov, ale zaměřte se na svůj denní plán, nebo si představujte, jak se budete cítit, až dojdete do cíle a napíšete poslední slovo. To ostatně pomáhá při všech činnostech, do kterých se vám nechce.

Někoho může motivovat i blížící se termín, kdy má text odevzdat.

Pokud motivace přesto nepřichází, místo psaní si čtěte, jděte na procházku nebo si zasportujte. Někdy se stává, že právě když se na psaní nesoustředíte, přicházejí ty nejlepší nápady.

Sebedůvěra (víra)

Když se člověk pouští do čehokoli, na začátku musí věřit, že to dokáže. Nemusí to hned na první dobrou zvládnout dokonale, ale alespoň nejlépe, jak to v danou chvíli jde. Místo víry si můžete dosadit slovo sebedůvěra. Protože když si budete věřit, zvládnete mnohem víc, než když o sobě pochybujete.

Právě se sebedůvěrou pracují kouči sportovců, ale ve skutečnosti je to vlastnost důležitá ve všech oborech. Protože úspěch je v hlavě.

Nikdy se nenechte odradit pochybnostmi jiných lidí - nikdo vás nezná tak dobře, jako vy sami sebe. Můžete je vyslechnout, ale pak se rozhodujte sami za sebe.

Dejte o sobě vědět

Poslední větou ale práce nekončí. Ať se to týká krátkého textu do blogu nebo románu.

A teď nemám na mysli jazykové a stylistické úpravy nebo korektury. Text byste si měli určitě přečíst několikrát, minimálně jednou nahlas. Pokud jde o román, doporučuju hotový rukopis na půl roku odložit a pak se k němu vrátit. U článku na blog stačí třeba jeden den - a pak jej poslat do světa.

Spojení poslat do světa zní až idylicky, ale třeba u románů to chce vytrvalost a systematickou práci. Dnes také můžete knihu prodávat a inzerovat sami, ale ne každý má čas a energii se do toho pustit.

Někteří autoři - a já se k nim řadím - dávají přednost vydání pod hlavičkou nakladatelství. Ušetřený čas pak můžete využít třeba na psaní něčeho dalšího.

Každopádně ať už si zvolíte jakoukoli z výše uvedených cest, snažte se být vidět. Založte si web nebo blog a pravidelně (aspoň dvakrát měsíčně) publikujte články nebo točte podcasty. Třeba si vás právě díky této aktivitě všimne nějaké nakladatelství nebo vznikne pro vás zajímavá spolupráce.

Pomohly vám mé rady a tipy? Nezapomeňte mi napsat do komentářů, jak na sobě pracujete, a pokud se vám text líbil, sdílejte nebo dejte like. 

Stáhněte si e-book ZDARMA 10 kroků k lepším textům.

Jarka Nováková je expert na copywriting a korektury a také spisovatelka milující příběhy. Díky této kombinaci už 6 let úspěšně pomáhá podnikatelům nastartovat a rozvíjet jejich byznys pomocí textů.